Żylaki – czym są, dlaczego powstają i jak je leczyć?

W pewnym wieku już znaczna część kobiet (35%) i mężczyzn (20%) boryka się z żylakami. Pojawiają się również u ludzi młodszych. Wielu niestety bagatelizuje lub całkowicie ignoruje ten problem. Nieleczone żylaki mogą powodować zakrzepowe zapalenie żył lub owrzodzenie żylne podudzi. To schorzenie jest dziedziczne, dodatkowo nasz tryb życia i niedostateczna troska pogarszają sytuację.

  1. Co to są żylaki i jak powstają
  2. Jakie są objawy
  3. Sposoby leczenia

Co to są żylaki i jak powstają?

Żylaki dzieli się na pierwotne, wtórne i o rzadkiej etymologii (spowodowane przetokami tętniczo-żylnymi, wrodzonymi lub nabytymi). Żylaki pierwotne powstają, gdy w ścianach naczyń żylnych znajduje się mniej tkanki sprężystej. Wskutek czego żyły są mniej odporne na rozciąganie, nie kurczą się tak, jak powinny. Doprowadza to do niewydolności zastawek, które zapobiegają cofaniu się krwi, która zmierza w stronę serca. Gdy stoimy krew, która krąży od serca do każdej kończyny i z powrotem, musi pokonać drogę wzwyż wbrew grawitacji. Gdy zastawki żylne nie są całkowicie sprawne, krew zastyga w żyłach i poszerza naczynia jeszcze bardziej. Żylak jest więc takim nieprawidłowym rozszerzeniem żył. Żylaki wtórne występują w żyłach powierzchownych kończyn dolnych. Krew, cofająca się w wyniku niedrożności, przedostaje się do naczyń powierzchownych. Nad takimi żylakami często pojawiają się zgrubienia.

Jakie są objawy?

Żylaki występujące w tkankach powierzchownych są bardzo widoczne, dlatego rozpoznanie ich nie sprawia problemu. Dolegliwościami towarzyszącymi są bóle nóg oraz skurcze łydek oraz ud. Dodatkowo występuję obrzęk i opuchlizna nóg oraz sinice w okolicach żylaków. Opuchlizny występują często podczas długiego stania bądź siedzenia lub przy zmianie pozycji. Ból towarzyszący obrzękom często nasila się wieczorem i nie łagodnieje po przebudzeniu.

Leczenie

Nieleczone żylaki często prowadzą do różnych powikłań, niektóre z nich mogą nawet zagrażać życiu. Jednymi z takich powikłań jest zakrzepowe zapalenie żył, owrzodzenie żylne goleni i zatorowość tętnicy płucnej. Leczenie można podzielić na leczenie uciskowe, chirurgiczne i operacyjne. Leczenie uciskowe polega na noszeniu specjalnych podkolanówek lub pończoch uciskowych. Mają one jednak różne stopnie ucisku, dlatego przed kupnem i użyciem warto skonsultować się lekarza. Leczenie chirurgiczne to głównie skleroterapia (zastrzyki ze specjalną substancją chemiczną, która oddziałuje na naczynia) oraz laserowe usuwanie pajączków. To ostatnie wykonuje się już w wielu gabinetach dermatologicznych. Leczenie operacyjne obejmuje przypadki, w których występują powikłania.

Uroda i zdrowie

Żylaki warto leczyć nie tylko ze względu na ich nieatrakcyjny wygląd, ale również powikłania, które mogą spowodować. Można im zapobiegać, zmieniając tryb życia na bardziej aktywny oraz skupiając się na odpowiedniej diecie, w której głównie redukuje się spożywanie soli. Taki tryb życia wspomaga i zapobieganie rozprzestrzenianiu żylaków oraz poprawia jakość życia.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Ambroziak (https://www.klinikaambroziak.pl)